Dla Pacjentów -
Koronarografia
|
Co to jest koronarografia ?
- Koronarografia jest inwazyjnym badaniem, w którym oceniane są tętnice wieńcowe. Po wprowadzeniu systemu cewników do aorty i znalezieniu ujść tętnic wieńcowych, podawany jest kontrast (substancja płynna widoczna w promieniach reontgenowskich). Podczas podawania kontrastu uruchamiana jest lampa RTG, filmowany jest proces spływu kontrastu przez naczynia wieńcowe. Cały zabieg jest rejestrowany cyfrowo i przenoszony na nośnik (płyta CD).
W jakim celu wykonywana jest koronarografia?
- Koronarografię wykonuje się po to aby ocenić jak wygląda wnętrze naczyń wieńcowych (lumenografia - uwidocznienie światła naczynia). Dzięki temu lekarz hemodynamista jest w stanie ocenić nasilenie zmian miażdżycowych w tętnicach.
Kiedy należy myśleć o wykonaniu koronarografii ?
- Koronarografia jest badaniem, które wykorzystuje się w diagnostyce choroby wieńcowej np: u pacjentów z dodatanim testem wysiłkowym, z bólami w klatce piersiowej nieustępującymi po leczeniu farmakologicznym,
- Wymagana jest po przebytym zawale serca,
- Jest jedynym badaniem, które ocenia stan baypasów (zalecana w przypadku gdy pojawiają się bóle zamostkowe u osób po CABG),
- Jest wykonywana w trakcie diagnostyki Zawału Serca jako wstęp do angioplastyki wieńcowej,
- Wykonywana jest zawsze przed planowanymi operacjami wymiany zastawek serca, przed przeszczepami serca.
Czy koronarografia jest potrzebna ?
- Tak !!!. Jeśli lekarz prowadzący uzna, iż pojawiły się wskazania medyczne do wykonania koronarografii należy to badanie wykonać jak najszybciej. Odwlekanie zabiegu może doprowadzić do progresji choroby wieńcowej.
- Im wcześniej zostanie wykonana diagnostyka inwazyjna choroby wieńcowej tym wcześniej i pacjent i lekarz wiedzą z jakim problemem muszą się zmierzyć.
- W wielu przypadach koronarografie uwalnia od rozpoznania "Choroba wieńcowa"
Kto może skierować mnie na koronarografię ?
- Lekarz Kardiolog
- Lekarz pracujący w Poradni Kardiologicznej
- Każdy lekarz po porozumieniu z Pracownią Hemodynamiczną po wypełnieniu i przesłaniu skierowania o ile istnieją wskazania
Jak długo czeka się na koronarografię ?
- W zalezności od trybu skierownia. W Pracowni Hemodynamiki w Szpitalu Grochowskim wyróżniamy trzy tryby: a) pilny - 24-48h b) przyspieszony - do 7 dni c) planowany - do 30 dni.
- W przypadku wydłużania się czasu oczekiwania pacjenci są o tym informowaniu przez sekretariat
|