Rotablacja
Zakres działania - Hemodynamika

          Od czerwca 2008 roku jako pierwszy ośrodek kardiologi inwazyjnej w województwie mazowieckim wykonujemy zabiegi poszerzania tętnic wieńcowych z użyciem systemu do rotablacji. Po długim szkoleniu, które obejmowało warsztaty praktyczne w Budapeszcie (Ośrodek Kardiologii Inwazyjnej), warsztaty praktyczne w Zabrzu i wreszcie warsztaty w Pracowni Hemodynamiki w Szpitalu Grochowskim pod kierunkiem wybitnych specjalistów z Grecji, w czerwcu 2008 roku otrzymaliśmy certyfikaty uprawniające nas do wykonywania zabiegów rotablacji.

Rotablacja jest metodą stosowaną na świecie od kilkunastu lat, po kilkuletniej przerwie w jej stosowaniu obecnie powraca się do jej użycia a to dzięki możliwości stosowania stentów pokrywanych lekiem antyproliferacyjnym. Dzięki temu ryzyko restenozy po zabiegach rotablacji jest zminimalizowane.

Rotablacja jest metodą zarezerwowaną dla pacjentów, których naczynia wieńcowe są mocno uwapnione i zwłókniałe przez co niemożliwe jest sforsowanie zwężeń przy użyciu balonów, lub też jest niemożliwe rozprężenie balonów w zmianie.

                

System do przezskórnej aterektomii rotacyjnej składa się z konsoli sterująco-napędowej, specjalnego typu prowadników, oraz borów diamentowych o zróżnicowanej średnicy. Po wprowadzeniu prowadnika do światła naczynia, wprowadza się wirujący z prędkością od 120 000 -140 000 obr/min bor, który ścina część materiału blaszki miażdżycowej. Po zmodyfikowaniu zmiany możliwa jest angioplastyka z użyciem stentu.

Poniżej przedstawiamy informacje o zabiegu przedstawione w serwisie zdrowotnym w TVP info